Kaip vyksta prekyba biržoje?

Birža – didmeninės prekybos gamtinėmis dujomis (toliau – dujos) vieta,  kurioje  dalyviai teikia pavedimus pirkti ir (ar) parduoti  dujas. 2012 m. pabaigoje prekybą elektroninėje dujų biržoje pradėjo organizuoti ir plėtoti  dujų rinkos operatorius UAB GET Baltic. Planuojama, kad UAB GET Baltic dujų prekybą organizuos ne tik Lietuvos rinkoje, bet ir taps visose Baltijos šalyse veikiančia  dujų birža.

 

 

Dujų biržoje, naudodamiesi elektronine prekybos sistema, pirkti ir parduoti dujas gali visi dujų rinkos dalyviai, kuriems yra suteiktas rinkos dalyvio statusas, t. y. jeigu pageidaujate tapti biržos dalyviu, Jums tereikia  dujų rinkos operatoriui pateikti prašymą dėl dujų biržos dalyvio statuso suteikimo. Taigi pritrūkus dujų ar turint jų perteklių, nebūtina kreiptis į dujų tiekėją – Jūs galėsite dujų įsigyti ar jas parduoti tiesiog biržoje.

Pavedimai  pirkti  ir  (ar) parduoti teikiami anonimiškai, tai reiškia, kad dalyviams nėra teikiama ir negali būti prieinama informacija apie su juo sandorį ar kitus sandorius biržoje sudariusius dalyvius.

Biržoje prekiaujama dujomis, kurių kiekis išreikštas energijos vienetais – MWh (megavatvalande), naudojant dujų viršutinį šilumingumą.
Detalesnę informaciją apie tai, kaip vyksta prekyba  dujų biržoje, galite sužinoti čia.
Dujų biržos veikla yra licencijuojama. Licencija išduodama neterminuotam laikui, tačiau gali būti Komisijos panaikinta ar sustabdyta.