Kietasis biokuras – iš medienos ar kitų biokuro rūšių pagaminti degūs kietieji produktai, naudojami energijai gaminti. Kietojo biokuro klasifikacija priklauso nuo kuro kilmės nustatymo ir yra skirstoma į (Lietuvos standartas LST EN 14961-1):
- Medienos biomasė (miško, želdynų ir kita neapdorota mediena, medienos apdirbimo pramonės šalutiniai produktai bei atliekos ir kt.),
- Žolinių augalų biomasė (žemės ūkio ir sodininkystės žolinių augalų biomasė, augalų perdirbimo pramonės šalutiniai produktai bei atliekos ir kt.),
- Vaisių biomasė (vaismedžių sodų ir sodininkystės vaisiai, vaisių perdirbimo pramonės šalutiniai produktai ir atliekos ir kt.),
- Biomasės maišiniai ir mišiniai.
Pagrindinis kietojo biokuro šaltinis yra miškai. Jie iki šiol daugiausia naudojami medienos, celiuliozės, popieriaus ar statybinių medžiagų gamybai. Nuo senų laikų šildymui daugiausia buvo naudojamos malkos, tačiau šiais laikais modernios biokuro gamybos ir deginimo technologijos leidžia efektyviai naudoti kone visas medienos atliekas.
Šiuo metu populiarėjanti kuro rūšis, nepaisant to, kad ji brangesnė už malkas, yra pjuvenų granulės ir briketai. Juos deginant išskiriama daugiau šilumos, kadangi, palyginti su malkomis, yra daug vertingesnės kaloringumo prasme.
Kaip energijos šaltinis naudojamos ir specialiai auginamos želdinių plantacijos, kuriose auginami medžiai ir krūmai turi atitikti nustatytus reikalavimus. Želdiniai veisiami pagal specialias technologijas, leidžiančias pagreitinti medienos ar produkcijos gavimą. Plantaciniai želdiniai medienai suskirstomi pagal auginimo laiką ir galutinio naudojimo paskirtį.
Lietuvoje šiaudai turi didžiausią augalinės kilmės atliekų potencialą žemės ūkyje. Jie gali būti deginami įvairiu pavidalu, t. y. šiaudų ryšulių ar ritinių, briketų ar granulių, tačiau kol kas šiaudų galimybės energijos gamybai nepakankamai išnaudojamos.
Lietuvos gamtinės ir klimato sąlygos labai tinka žolininkystei. Lietuvoje šiuo metu energetiniais žolynais daugiausia domisi mokslininkai, atliekami įvairūs tyrimai siekiant įvertinti jų tinkamumą, augimo tempus, produkcijos potencialą. Kitose šalyse ši kuro rūšis vis labiau populiarėja. Energetinių žolių deginimas priklauso nuo žolės apdorojimo būdo.