Kas yra saulės energija?

Saulės energija yra spinduliavimo energija (šviesos ar karščio), kurią skleidžia saulė. Saulės šviesos energija gali būti naudojama šilumos ir elektros energijos gamybai. Saulės spindulinė energija paverčiama į šilumos energiją saulės kolektoriuose, o elektros energija gaunama tiesiogiai iš saulės šviesos.

Šilumos energija gali būti naudojama tiek vandeniui, tiek ir patalpoms šildyti.

Saulės kolektoriai yra dviejų rūšių: plokštieji ir vakuuminiai.

 
Vakuuminiuose vamzdeliuose esantis specialus skystis, užkaitintas saulės spindulių, kyla į viršuje įrengtą boilerį, o vėsesnis vanduo, atvirkščiai, leidžiasi žemyn į vamzdelius. Skysčiui užvirti reikia kur kas mažesnės temperatūros, kadangi iš vamzdelių yra išsiurbtas oras. Kolektorius šyla ir nuo saulės radiacijos per debesis, todėl labiausiai tinka naudoti pastatui šildyti šaltesnio klimato šalyse.

Plokštieji saulės kolektoriai veikia tik tada, kai šviečia saulė, t. y. esant tiesioginei radiacijai. Jų pagrindinis elementas yra absorberio plokštės. Jos padengtos specialiomis juodojo nikelio, chromo ar kristalo dangomis, kurios pritraukia šilumą, ir kolektoriuje esantis įkaitęs specialus skystis teka į šilumokaitį, kur ir pagaminamas karštas vanduo.

 Kaip veikia vakuuminis saulės kolektorius, galite peržiūrėti čia.

 

Elektros energija iš saulės šviesos energijos gaminama naudojant fotoelementus. Jų gamybai naudojami puslaidininkiai dažniausiai būna pagaminti iš silicio. 

Norint įsirengti saulės energijos elektrinę, reikalingi šie pagrindiniai komponentai: saulės moduliai, inverteris, įvadinė apskaitos spinta su reikiamais elektros apskaitos schemos elementais bei automatiniu jungikliu ir elektros energijos imtuvai. Autonominei elektros energijos elektrinei papildomai dar reikia akumuliatorių bloko ir akumuliatoriaus įkroviklio.


Saulės elektrinės veikia autonomiškai arba prijungus jas prie tinklo. Pirmuoju atveju pagaminta elektra kaupiama akumuliatorinėse baterijose, užtikrinančiose, kad elektra bus tiekiama esant elektros energijos poreikiui. Jei elektrinės įrenginiai prijungti prie elektros tinklo, tokiu atveju nereikalinga nei akumuliatorių baterija, nei akumuliatorių įkroviklis, o pagaminta elektros energija per keitiklį gali būti suvartojama savo reikmėms, o nesuvartotas elektros energijos kiekis – patiektas į tinklą arba visa pagaminta elektros energija patiekta į elektros tinklą.

 
Kaip veikia elektros energijos elektrinė, galite pažiūrėti čia.